FAQ
Často kladené otázky o dekarbonizácii
Ako funguje dekarbonizácia?
Dekarbonizácia prebieha podľa jasného postupu. Prvým krokom je výpočet uhlíkovej stopy na úrovni spoločnosti alebo výrobku pre rozsah 1, 2 a 3. Na dekarbonizáciu sa potom v rámci spoločnosti stanovia klimatické ciele a naplánujú sa zmierňujúce opatrenia na zníženie uhlíkovej stopy. Pre rozsah 1 a 2 sa stáva dôležitejšou výroba energie s nízkymi emisiami uhlíka a primerane sa znižuje používanie fosílnych palív. Vykonáva sa aj hodnotenie energetickej účinnosti a prechod na obnoviteľné zdroje energie. V prípade rozsahu 3 sú zmierňujúce opatrenia zložitejšie, keďže je potrebné zapojiť dodávateľov, partnerov a zákazníkov, aby sa zaviedli opatrenia na zníženie tejto stopy. Typický hotspot možno nájsť v rámci rozsahu 3.1 – Nakupované tovary a služby.
Aké sú hlavné vedľajšie prínosy dekarbonizácie?
Spoločnosti, ktorým sa podarí znížiť svoje emisie v počiatočnej a následnej fáze (Scope 1 2 3 emisie), získavajú konkurenčné výhody vďaka úsporám energie, včasnému prechodu na obnoviteľné zdroje energie a riešeniam na mieru s cieľom posilniť podnikanie. Okrem toho formujú zelený prechod a prispievajú k dosiahnutiu cieľov Zelenej dohody EÚ. Emisie CO2 z ľudských činností a iných skleníkových plynov (GHG) sú hlavnými príčinami zmeny klímy. Udržateľný rozvoj závisí od opatrení v oblasti klímy. Preto sú opatrenia v oblasti klímy (SDG 13) jedným z cieľov trvalo udržateľného rozvoja v rámci Agendy OSN 2030.
Ktoré opatrenia sú pri dekarbonizácii účinné?
Úsilie o dekarbonizáciu by sa malo riadiť prísnou hierarchiou:
- Vyhnúť sa spotrebe energie, ak je to možné
- Zníženie spotreby energie zvýšením energetickej účinnosti
- Pokrytie zostávajúcej spotreby energie obnoviteľnými zdrojmi energie
- Neutralizácia neodvrátiteľných emisií
Ako vedie dekarbonizácia k nižším rizikám?
Zmena klímy vedie k viacerým rizikám vo všetkých krajinách, sektoroch a odvetviach. Správa IPCC neustále poskytuje dôkazy o obrovskom vplyve globálneho otepľovania. Preto sa klimatické riziko už považuje za finančné riziko. Dekarbonizácia alebo klimatické stratégie ho pomáhajú znižovať.
Prečo je stratégia dekarbonizácie dôležitá pre budúcnosť?
Vnútroštátne právne predpisy ukladajú podnikom prísne povinnosti zmierňovať zmenu klímy a plniť ciele Parížskej dohody. V záujme obmedzenia globálneho otepľovania v rozmedzí od 1,5 do 2 stupňov Celzia sa požiadavky a náklady na uhlíkovú daň v nasledujúcich rokoch masívne zvýšia. Dekarbonizačné opatrenia sa však týkajú všetkých podnikových divízií a celého hodnotového reťazca. Vzhľadom na zložitosť dekarbonizácie a klimatických stratégií nie je času nazvyš.