FAQ
Často kladené otázky o Net Zero
Čo znamená Net Zero?
Net Zero predstavuje stav, v ktorom sa do atmosféry nepridávajú žiadne dodatočné skleníkové plyny. Znamená to dosiahnutie rovnováhy medzi 10 – 20% emisií skleníkových plynov, ktoré môžu zostať po realizácii všetkých zmierňujúcich opatrení, a absorpciou, teda odstránením týchto emisií technickými alebo biologickými procesmi z ovzdušia.
Prečo uhlíková neutralita nestačí?
Uhlíková neutralita, podobne ako klimatická neutralita, nie je jednotne definovaný pojem. Nedávno boli niektoré spoločnosti obvinené z greenwashingu, pretože neznižovali svoje emisie, ale prostredníctvom pochybných kompenzačných certifikátov si „neutralitu“ kupovali. Niektoré spoločnosti boli zažalované aj za zavádzanie spotrebiteľov, keďže ich spoločnosť, výrobok alebo služba boli vykreslené tak, že nemajú žiadny negatívny vplyv na klímu, čo z vedeckého hľadiska nebola pravda. Kvôli tomuto odporúčame vedecky definovaný a transparentný cieľ dekarbonizácie a zameranie sa na znižovanie emisií smerom k dosiahnutiu Net Zero.
Prečo by Vaša firma mala vypracovať stratégiu Net Zero?
V dôsledku vysokého množstva emisií skleníkových plynov sa naša klíma rýchlo mení. Globálne otepľovanie má svoj priebeh. Zmiernenie zmeny klímy môže byť úspešné len vtedy, ak každý prispeje k dosiahnutiu cieľov zníženia emisií. Zároveň sa zvyšuje tlak na podniky, aby riadili svoje emisie. Definovaním a dodržiavaním stratégie Net Zero podniknete správne kroky na to, aby ste sa stali Net Zero spoločnosťou a boli v súlade s regulačnými požiadavkami.
Ako možno dosiahnuť Net Zero emisie?
Net Zero emisie by sa mali stanoviť na základe vedeckých poznatkov. Prístup založený na vedeckých cieľoch (The Science Based Targets, SBT) je v súčasnosti najrozšírenejším štandardom. Dosiahnutie Net Zero si vyžaduje 80 – 90 % zníženie emisií v závislosti od priemyselného odvetvia. Všetky uhlíkové kredity použité na pokrytie zvyšných 10 – 20 % emisií by mali pochádzať z overených projektov odstraňovania emisií, ktoré zachytávajú uhlík z atmosféry a dlhodobo ho ukladajú. Zavedenie týchto cieľov znamená, že Váš podnik môže preukázať dôveryhodný záväzok znížiť emisie v rámci svojej stratégie Net Zero. Získajte viac informácií o tom, ako Vás podporíme pri stanovovaní cieľov SBTi.
Ako prepojíte Net Zero s ostatnými iniciatívami udržateľnosti vo Vašej organizácii?
Zníženie emisií z rozsahu 1 a 2 je technickou výzvou, ktorú môže väčšina spoločností vyriešiť pomocou existujúcich technológií s malými dodatočnými nákladmi a niekedy dokonca s úsporou nákladov. Emisie rozsahu 3 sú strategickou výzvou, ktorá sa musí posudzovať komplexne. Posudzovanie životného cyklu a obehové hospodárstvo majú obrovský potenciál na zníženie emisií, pričom sa zabráni nepriaznivým účinkom na spotrebu vody, biodiverzitu a spotrebu zdrojov. Na riešenie tejto komplexnosti preto odporúčame vykonávať posudzovanie životného cyklu (LCA) výrobkov a služieb s cieľom nielen identifikovať nástroje na znižovanie emisií CO2 v hodnotovom reťazci, ale aj identifikovať a riešiť interakcie s inými vplyvmi na životné prostredie (biodiverzita, spotreba vody, využívanie zdrojov atď.) a nájsť holisticky udržateľné riešenie.
Ako možno dosiahnuť Scope 3 pre Net Zero hodnoty?
Odporúčame začať tým, čo je známe z iných diskusií o udržateľnosti ako hodnotení významnosti. V prípade zníženia emisií v Scope 3 vykonajte analýzu hot spotov pre kategórie, ktoré majú najväčší vplyv a ktoré sú pod vašou kontrolou. Zamerajte sa na najväčšie oblasti vašich emisií, ako aj na to, čo je pre Vás a Vaše zúčastnené strany dôležité. To Vám pomôže identifikovať dôležité kategórie a možné opatrenia.
Ako sa dajú certifikáty na odstraňovanie CO2 použiť na dosiahnutie Vašich cieľov Net Zero?
Na dosiahnutie Net Zero sa od podnikov vyžaduje, aby dosiahli zníženie emisií o 80 – 90 % a neutralizovali zvyšných 10 – 20 % prostredníctvom odstraňovania uhlíka, pri ktorom sa uhlík (CO2) zachytáva z atmosféry a dlhodobo sa ukladá. Je dôležité tu poznamenať, že klasické „kompenzačné certifikáty“, ktoré teoreticky eliminujú emisie CO2 na inom mieste (elektrický varič v Afrike, investície do veterných elektrární atď.), nie sú oprávnené. Projekty na odstraňovanie aktívne odoberajú uhlík z atmosféry technickým („priame zachytávanie vzduchu“) alebo biologickým spôsobom (zalesňovanie, sekvestrácia atď.) a ukladajú ho dlhodobo na obdobie > 100 rokov. Týchto projektov je zatiaľ veľmi málo a štandardy sa pre ne v mnohých oblastiach ešte len vyvíjajú.