FAQ
Často kladené otázky týkajúce sa ESG & manažmentu udržateľnosti
Čo je to skóre ESG?
Skóre ESG je hodnotenie výkonnosti spoločnosti. Týka sa to troch oblastí: životného prostredia, sociálnej oblasti a správy a riadenia. Skóre ESG je dôležitým zdrojom informácií pre investorov a ďalšie zainteresované strany spoločnosti. Preto je úzko spojené s udržateľným financovaním. Väčšina hodnotení ESG udáva rozsah od 0 do 100 – čím je skóre vyššie, tým je lepší aj výsledok hodnotenia ESG.
Čo je to ESG reporting a ESG fondy?
ESG reporting je zverejňovanie environmentálnych, sociálnych a riadiacich vplyvov spoločnosti (ESG). Fondy ESG sú portfóliá akcií alebo dlhopisov, ktoré zohľadňujú environmentálne, sociálne a riadiace faktory.
Kedy potrebujem analýzu významnosti? Ako môžem využiť analýzu významnosti na obohatenie procesu stratégie udržateľnosti?
Analýza významnosti je predpokladom pre ESG reporting podľa uznávaných štandardov pre vykazovanie informácií (CSRD, GRI atď.). Okrem toho je vhodným nástrojom na analytické stanovenie priorít tém udržateľnosti, ktoré možno následne zdôvodniť interne aj externe. V kombinácii s ďalšími analýzami môže analýza významnosti slúžiť ako základ pre vypracovanie stratégie udržateľnosti. Analýza významnosti preto zohľadňuje, ktoré témy udržateľnosti sú najdôležitejšie z hľadiska vplyvu na udržateľnosť (vplyv organizácie na spoločnosť a životné prostredie), vplyvu na podnikanie (riziká a šance súvisiace s udržateľnosťou pre organizáciu), ako aj vstupy z pohľadu interných a externých zúčastnených strán.
V akých intervaloch by sa malo vykonávať hodnotenie významnosti?
Posúdenie významnosti by sa nemalo vnímať ako jednorazové opatrenie. Jeho pravidelným vykonávaním je možné porovnávať a rozpoznať meniace sa trendy. Posúdenie významnosti by sa preto malo vnímať ako nepretržitý proces s priebežnými aktualizáciami a kontrolami.
Akých je 5 najväčších globálnych rizík a príležitostí pre spoločnosti?
Na základe globálnej správy o rizikách 2022 sa najzávažnejšie riziká v celosvetovom meradle v období 10 rokov týkajú environmentálnych výziev (zlyhanie klimatických opatrení, extrémne výkyvy počasia a strata biodiverzity), ako aj spoločenských výziev (narušenie sociálnej súdržnosti, krízy v oblasti živobytia). Ekonomické riziká, ako napríklad dlhová kríza, sa umiestnili až na 9. mieste.
Kde by sa mal v rámci spoločnosti nachádzať manažment udržateľnosti?
Na túto otázku nie je možné nájsť jasnú odpoveď, pretože tu zohráva úlohu mnoho faktorov, ako napríklad veľkosť spoločnosti, obchodný model, organizácia a podniková kultúra. V každom prípade je dôležité považovať riadenie udržateľnosti za prierezovú otázku, ktorá ovplyvňuje spoločnosť ako celok. Potrebný je však priamy kontakt s osobami, ktoré majú rozhodovacie právomoci a skúsenosti s vrcholovým manažmentom. Radi Vám poradíme pri takýchto rozhodnutiach a pomôžeme zaviesť efektívny manažment udržateľnosti.
Čo ak som ešte nezhromaždil žiadne údaje o udržateľnosti?
Účinné riadenie udržateľnosti si vyžaduje zhromažďovanie kvantitatívnych údajov, aby sme mali spoľahlivý základ pre rozhodovanie a mohli merať svoj pokrok. Ak neexistujú žiadne existujúce systémy na zber údajov o udržateľnosti, radi Vám pomôžeme s ich vytvorením a nájdením vhodného softvérového riešenia.
Aké sú bežné otázky týkajúce sa udržateľnosti a ESG v spoločnostiach?
Tu sú bežné otázky, s ktorými sa spoločnosti môžu stretnúť v súvislosti s udržateľnosťou a ESG. Spolupracujeme s Vami, aby ste pozitívne prispeli ku komunitám na miestnej úrovni, ako aj v rámci Vášho hodnotového reťazca, a konali v súlade s prírodným prostredím tým, že dostatočne odpovieme na otázky, ako napríklad:
- Hodnota: Ako vytvárame hodnotu a pre koho?
- Vplyv: Aké sú hlavné vplyvy našich obchodných aktivít na ľudí a planétu? Akým príležitostiam a rizikám čelíme?
- Príspevok: Ako naše podnikanie prispieva k udržateľnej transformácii miestnych a globálnych trhov?
- Stratégia: Ako je potrebné zmeniť našu obchodnú stratégiu, aby zodpovedala súčasným a budúcim potrebám a aby sme preukázali náš príspevok k udržateľnej budúcnosti?
- Analýza: Aké dobré výsledky v oblasti udržateľnosti dosahujú naši konkurenti a popredné spoločnosti? Kde sa môžeme umiestniť?