FAQ
Často kladené otázky o ekologických budovách
Čo je zelená architektúra?
Zelená architektúra, nazývaná aj udržateľná architektúra, sa zameriava na vplyv budov, ako sú emisie skleníkových plynov, spotreba vody alebo odpad. Zelená architektúra sa riadi normami udržateľného dizajnu.
Na aký účel slúži zelená architektúra?
Zelená architektúra slúži na niekoľko účelov v oblasti udržateľnosti. Okrem environmentálnych aspektov, ako je spotreba energie a vody alebo používanie ekologických stavebných materiálov, zohrávajú významnú úlohu aj všeobecné zdravotné aspekty. Zelená architektúra by mala viesť k životaschopným a udržateľným komunitám. Tie zohľadňujú vplyv a blaho všetkých – vrátane ekosystémov.
Ako môžete zabezpečiť udržateľnosť budovy?
Udržateľnosť budovy závisí od rôznych faktorov – napríklad od toho, či ide o novú budovu, ktorá má byť postavená udržateľným a ekologickým spôsobom, alebo či ide o modernizáciu existujúcich budov. Vo všetkých prípadoch je potrebné zaoberať sa účinkami, zistiť súčasný stav prostredníctvom analýz a z toho odvodiť ciele a opatrenia. Certifikácia zelených budov následne dokazuje ich úspešnosť.
Nezáleží na tom, kde sa práve nachádzate: Sme radi, že Vás môžeme podporiť pri vývoji a realizácii Vašej koncepcie udržateľnosti zelenej budovy.
Čo je to certifikácia LEED?
Certifikácia LEED je založená na tzv. hodnotiacom systéme LEED. Je to najpoužívanejší štandard pre ekologické budovy. Budovy, ktoré prejdú procesom overovania LEED, získajú určitý počet bodov. Najvyššie bodové ohodnotenie je LEED Platinum a LEED Gold. Počet bodov reprezentuje hodnotenie týchto aspektov budovy: emisie, energia, voda, odpad, ale aj doprava, zdravotné a environmentálne aspekty vnútorných priestorov.
Aký je hlavný rozdiel medzi BREEAM a LEED?
LEED pochádza z USA, zatiaľ čo BREEAM zo Spojeného kráľovstva. Väčšina týchto dvoch systémov je podobná, avšak existujú rozdiely medzi certifikačným procesom a požiadavkami. Jedným z veľkých rozdielov medzi týmito dvoma certifikačnými systémami sú schválené normy: LEED vyžaduje dodržiavanie amerických noriem, zatiaľ čo BREEAM v mnohých prípadoch akceptuje miestne normy.
Aké budovy možno certifikovať podľa BREEAM?
Certifikácia BREEAM sa vzťahuje na všetky fázy životného cyklu budovy. BREEAM Communities sa vzťahuje na výstavbu na úrovni štvrte alebo väčšej; New Construction na novostavby domácich (len medzinárodných) a nebytových budov; In-Use na existujúce nebytové budovy v prevádzke; zatiaľ čo Refurbishment sa vzťahuje na vybavenie a obnovu nebytových budov.
Aké témy sa posudzujú v rámci hodnotenia BREEAM?
Výkonnosť v oblasti udržateľnosti sa vo všeobecnosti meria na základe presne definovaných kritérií hodnotenia, ktoré závisia od príslušného systému BREEAM. V prípade novej výstavby je definovaných 9 + 1 kategórií a všetky tieto kategórie obsahujú otázky a kritériá.
Ako môžem certifikovať svoj majetok v rámci BREEAM International New Construction?
V prvom rade je potrebné vybrať si schému BREEAM, ktorá sa vzťahuje na projekt. Potom je potrebné vymenovať posudzovateľa BREEAM, ktorý zaregistruje projekt v rámci príslušnej schémy BREEAM a vykoná posúdenie. Certifikát vydá BRE na základe výkonnosti objektu.
Na akú úroveň hodnotenia by som sa mal so svojou budovou zamerať?
Ako prvý krok poradenstva v oblasti ekologických budov ponúkame našim klientom analýzu GAP. V rámci nej sa analyzuje majetok vzhľadom na požiadavky príslušného certifikačného systému, určí sa dostupné hodnotenie a projektovému tímu sa zdôraznia všetky relevantné úlohy na jeho dosiahnutie.