Zelené budovy – koncepty & certifikácie

Zelená budova (Green building) sa často spája s udržateľnou výstavbou, ktorá je potvrdená certifikáciou zelenej budovy. Developeri, vlastníci a investori v oblasti nehnuteľností čelia zvýšenému tlaku zo strany regulačných orgánov, nájomcov, finančných trhov a obcí, aby vytvárali udržateľné, zelené budovy a modernizovali existujúci stavebný fond.

Nadviažte na naše skúsenosti v oblasti certifikácie zelených budov a s tým súvisiace služby

Riaďte vplyv svojich budov komplexne. Od certifikácie BREEAM a LEED až po stratégie dekarbonizácie, biodiverzity alebo energie a odpadu. Sme odborníci vo všetkých týchto oblastiach.

Čo je to zelená budova a udržateľná architektúra?

Zelené budovy a udržateľná architektúra presahujú rámec návrhu a certifikácie udržateľnej budovy. Spotreba pôdy a vplyv na biodiverzitu sú súčasťou tejto oblasti rovnako ako správanie vyvolané mobilitou. Dekarbonizácia, odpad a ďalšie vplyvy na životné prostredie sú tiež príbuznými témami zelenej budovy a zelenej architektúry, čo stavia do centra pozornosti ekodizajn.

Prečo je dekarbonizácia budov dôležitá?

Dekarbonizácia budov sa stala nevyhnutnosťou, pretože predstavujú viac ako tretinu globálnych emisií skleníkových plynov a spotreby energie. Naše služby v oblasti ekologických budov však neznamenajú len podporu dekarbonizácie budov. Sociálno-ekonomické aspekty budov, ako sú kvalitné vnútorné a vonkajšie priestory, blízkosť miestnej vybavenosti a infraštruktúry alebo tepelný, vizuálny a akustický komfort, majú tiež významný vplyv na naše zdravie, pohodu a produktivitu. Z toho vyplýva, že práca na zelenom dizajne predstavuj oveľa viac, než len splnenie požiadaviek na ekologické budovy. Preto si služby v oblasti zelených budov vyžadujú odborné znalosti v mnohých oblastiach.

Náš denkstatt prístup k zeleným a udržateľným budovám kladie do centra pozornosti dlhodobú hodnotu a optimalizované náklady počas životného cyklu s jasnými cieľmi udržateľnosti, odvodenými od primeraných vlastností budovy a realizovanými prostredníctvom koncepcie udržateľnosti, ako základ pre plánovanie a vývoj projektu.

LEED & Co. - certifikáty udržateľnosti budov

Certifikácia budov – prostredníctvom celosvetovo popredných certifikačných systémov BREEAM, DGNB a LEED – zohráva významnú úlohu pri začleňovaní udržateľnosti do procesu navrhovania a výstavby, aj pri novej výstavbe, aj pri rekonštrukciách. Hodnotiaci systém LEED je jedným z najrozšírenejších štandardov pre ekologické budovy. Každý proces certifikácie zelených budov sa riadi jasným postupom, ako môžete vidieť na príklade certifikácie BREEAM:

1. Analýza GAP

2. Podpora vo fáze návrhu

3. Podpora vo fáze výstavby

4. Certifikácia

Naše služby v oblasti ekologických budov

Od analýzy nákladov na životný cyklus a ďalších krokov Vašej koncepcie udržateľnosti až po budovy s certifikátom LEED

– naši odborníci z denkstatt vedia, ako na to!

Koncepcia udržateľnosti zelených budov

Výhody:

Certifikácia zelených budov

Dodržiavanie medzinárodne uznávaných noriem pre ekologické budovy vám ako inžinierovi, architektovi alebo majiteľovi budovy pomôže vytvoriť udržateľné budovy, ktoré spĺňajú požiadavky na ekologickosť a užívateľskú prívetivosť. V spoločnosti denkstatt Vám poskytujeme technické odborné znalosti v rôznych fázach projektových prác na udržateľných budovách a realizácie projektov vrátane podpory pri certifikácii zelených budov DGNB, LEED a BREEAM.

Výhody:

Radi Vás podporíme v rôznych fázach procesov a nájdeme stratégiu, ktorá vyhovuje práve Vašej spoločnosti!

FAQ

Často kladené otázky o ekologických budovách

Zelená architektúra, nazývaná aj udržateľná architektúra, sa zameriava na vplyv budov, ako sú emisie skleníkových plynov, spotreba vody alebo odpad. Zelená architektúra sa riadi normami udržateľného dizajnu.

Zelená architektúra slúži na niekoľko účelov v oblasti udržateľnosti. Okrem environmentálnych aspektov, ako je spotreba energie a vody alebo používanie ekologických stavebných materiálov, zohrávajú významnú úlohu aj všeobecné zdravotné aspekty. Zelená architektúra by mala viesť k životaschopným a udržateľným komunitám. Tie zohľadňujú vplyv a blaho všetkých – vrátane ekosystémov.

Udržateľnosť budovy závisí od rôznych faktorov – napríklad od toho, či ide o novú budovu, ktorá má byť postavená udržateľným a ekologickým spôsobom, alebo či ide o modernizáciu existujúcich budov. Vo všetkých prípadoch je potrebné zaoberať sa účinkami, zistiť súčasný stav prostredníctvom analýz a z toho odvodiť ciele a opatrenia. Certifikácia zelených budov následne dokazuje ich úspešnosť.

Nezáleží na tom, kde sa práve nachádzate: Sme radi, že Vás môžeme podporiť pri vývoji a realizácii Vašej koncepcie udržateľnosti zelenej budovy.

Certifikácia LEED je založená na tzv. hodnotiacom systéme LEED. Je to najpoužívanejší štandard pre ekologické budovy. Budovy, ktoré prejdú procesom overovania LEED, získajú určitý počet bodov. Najvyššie bodové ohodnotenie je LEED Platinum a LEED Gold. Počet bodov reprezentuje hodnotenie týchto aspektov budovy: emisie, energia, voda, odpad, ale aj doprava, zdravotné a environmentálne aspekty vnútorných priestorov.

LEED pochádza z USA, zatiaľ čo BREEAM zo Spojeného kráľovstva. Väčšina týchto dvoch systémov je podobná, avšak existujú rozdiely medzi certifikačným procesom a požiadavkami. Jedným z veľkých rozdielov medzi týmito dvoma certifikačnými systémami sú schválené normy: LEED vyžaduje dodržiavanie amerických noriem, zatiaľ čo BREEAM v mnohých prípadoch akceptuje miestne normy.

Certifikácia BREEAM sa vzťahuje na všetky fázy životného cyklu budovy. BREEAM Communities sa vzťahuje na výstavbu na úrovni štvrte alebo väčšej; New Construction na novostavby domácich (len medzinárodných) a nebytových budov; In-Use na existujúce nebytové budovy v prevádzke; zatiaľ čo Refurbishment sa vzťahuje na vybavenie a obnovu nebytových budov.

Výkonnosť v oblasti udržateľnosti sa vo všeobecnosti meria na základe presne definovaných kritérií hodnotenia, ktoré závisia od príslušného systému BREEAM. V prípade novej výstavby je definovaných 9 + 1 kategórií a všetky tieto kategórie obsahujú otázky a kritériá.

V prvom rade je potrebné vybrať si schému BREEAM, ktorá sa vzťahuje na projekt. Potom je potrebné vymenovať posudzovateľa BREEAM, ktorý zaregistruje projekt v rámci príslušnej schémy BREEAM a vykoná posúdenie. Certifikát vydá BRE na základe výkonnosti objektu.

Ako prvý krok poradenstva v oblasti ekologických budov ponúkame našim klientom analýzu GAP. V rámci nej sa analyzuje majetok vzhľadom na požiadavky príslušného certifikačného systému, určí sa dostupné hodnotenie a projektovému tímu sa zdôraznia všetky relevantné úlohy na jeho dosiahnutie.

Kontaktujte nás

Vyplňte nasledujúci formulár a náš tím Vám rád pomôže.

Ďakujeme za vašu správu! Čoskoro sa Vám ozveme.