FAQ
Často kladené otázky o SBTi
Čo je SBTi?
SBTi je skratka pre iniciatívu Science Based Targets. Niekoľko organizácií spojilo svoje sily a vypracovalo usmernenia, ktoré majú pomôcť spoločnostiam znížiť emisie skleníkových plynov na základe vedeckých poznatkov.
Sú SBTi a Parížska dohoda prepojené?
Usmernenia SBTi pomáhajú spoločnostiam znižovať emisie v súlade s cieľmi Parížskej dohody. Vedecky podložené ciele tak majú prispieť k udržaniu priemerného globálneho otepľovania pod hranicou dvoch stupňov.
Sú ciele založené na vedeckých poznatkoch povinné?
Vedecky podložené ciele nie sú povinné, ale veľmi sa odporúčajú, pretože pomáhajú Vašej spoločnosti ušetriť peniaze, zvýšiť konkurencieschopnosť a stať sa atraktívnejšou pre investorov a iné zúčastnené strany.
Ako môže moja firma profitovať zo zníženia emisií?
Cieľ založený na vedeckých poznatkoch má nielen pozitívny vplyv na životné prostredie, ale môže tiež výrazne zvýšiť konkurencieschopnosť a reputáciu Vašej spoločnosti. Môžete zvýšiť svoju odolnosť z hľadiska nadchádzajúcich predpisov a dodržiavať konkrétny záväzok emisného cieľa.
Ako môžem stanoviť vedecky podložené ciele pre svoju firmu?
Každá spoločnosť musí prejsť niekoľkostupňovým procesom, aby mala vedecky podložené ciele, ktoré validuje SBTi.
Čo je potrebné na vytvorenie SBT?
Uhlíková stopa podniku v súlade s Greenhouse Gas Protocol je predpokladom pre stanovenie vedecky podložených cieľov. To zahŕňa výpočet všetkých kategórií rozsahu a zohľadnenie dcérskych spoločností atď.
Čo sa očakáva od spoločností po potvrdení ich cieľov?
Každoročne sa musí zverejňovať uhlíková stopa podniku a podnik musí informovať o cieli založenom na vedeckých poznatkoch.
Existujú rôzne požiadavky pre rôzne odvetvia a priemyselné odvetvia?
SBTi už vypracovala a naďalej vypracúva ďalšie usmerňujúce dokumenty a príslušné kritériá pre rôzne odvetvia. Príkladom je štandard pre finančné inštitúcie alebo štandard FLAG.
Čo sa stane, keď sa SBT nedosiahne?
V súčasnosti zo štandardu nevyplývajú žiadne dôsledky. Iniciatíva však už pracuje na štandarde pre meranie, podávanie správ a overovanie, ktorého zverejnenie sa plánuje na rok 2024.